Udostępnij
Za rzadkie, asymetryczne lub utracone w wyniku choroby brwi można odzyskać. Rozwiązaniem jest przeczep brwi metodą FUE. O tym na czym on polega mówi lek. Natasza Grądalska z warszawskiej kliniki L’experta.
Brwi umiejscowione w centralnej części twarzy, stanowią dla wielu osób ważny element estetyczny, ale też pomagają nam wyrażać nasze emocje. Wiele osób, zwłaszcza kobiet pragnie, aby były gęste, symetryczne i ładnie zarysowane. Niestety nie każdy jest obdarowany przez naturę w taki sposób. Poza tym brwi mogą zostać utracone z różnych powodów np. w wyniku nieprawidłowej pracy tarczycy i innych chorób ogólnoustrojowych, łysienia plackowatego, oparzeń, tatuaży, infekcji wrodzonej niezdolności do wzrostu brwi i genetycznej tendencji do przerzedzania się lub zaniku brwi z czasem mogą być przerzedzone w wyniku powtarzającej się nieprawidłowej jej regulacji. Inną przyczyną bardzo cienkich brwi może być zbyt częste stosowanie microbladingu lub pigmentacji.
Przeszczep brwi to zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać brwiom gęstość, grubość, oczekiwany kształt, wyrównać asymetrie, a także zrekonstruować całkowicie utracone włosy na brwiach.
Obecnie najbardziej zaawansowaną i najbezpieczniejszą metodą przeszczepu jest technika FUE (follicular unit extraction), która polega na pobraniu mieszków włosowych z tzw. okolicy dawczej (zwykle z potylicy lub z okolicy ucha), a następnie przeszczepieniu ich w okolicę biorczą, czyli w tym przypadku brwi. Metoda polega na pojedynczym pobieraniu mieszków włosowych za pomocą specjalnego narzędzia z naturalnie owłosionej okolicy dawczej.
Jak mówi lek. Natasza Grądalska z warszawskiej kliniki L’experta ten zabieg pozwala osiągnąć bardzo dobre i trwałe efekty, ponieważ utrzymuje się nawet do 90% przeszczepionych włosów, które są odporne na wypadanie!
Lekarka jednocześnie podkreśla, że w przypadku przeszczepu brwi ważne jest, aby wszczepiane mieszki były jednowłosowe. – Mieszki potrafią być 2,3, a nawet 4-włosowe, co jest bardzo pożądane w przypadku przeszczepu włosów na głowie, ale w przypadku brwi, aby uzyskać ich estetyczny wygląd powinny być pojedyncze. Dlatego pobrane grafty muszą być zawsze odpowiednio przygotowywane do przeszczepu – oglądane pod mikroskopem, jeśli potrzeba rozdzielane i selekcjonowane pod kątem jakości.. –
Taki zabieg wymaga też większej precyzji w planowaniu i wszczepianiu mieszków. – Aby efekt końcowy przeszczepu brwi był jak najbardziej estetyczny, grafity muszą być odpowiednio rozlokowane (brwi muszą uzyskać taką samą gęstość w każdej ich części). Poza tym muszą być wszczepione pod odpowiednim kontem, tak aby rosły w pożądanym kierunku. Jest to więc bardzo precyzyjna, koronkowa praca – wyjaśnia specjalistka kliniki L’experta.
Osoba decydująca się na zabieg przeszczepu brwi musi także wiedzieć, że będą one wymagały odpowiedniej pielęgnacji. – Włosy przeszczepione z głowy będą zachowywały się w inny sposób niż te naturalnie występujące na brwiach, Będą one rosły, w związku y z czym należy je regularnie przycinać i odpowiednio układać –mówi lek. Natasza Grądalska.
Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od dwóch do sześciu godzin. Po zabiegu nie można dotykać przeszczepionego obszaru. Strupki, które powstają, odpadają samoistnie po około 14 dniach. Zdarza się, że świeżo przeszczepione włosy wypadają. Mieszki pozostają jednak w skórze i po kilku tygodniach włosy zaczynają ponownie kiełkować. Ostateczny efekt widoczny jest po upływie ok. roku.
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę więcej ciekawych informacji o medycynie estetycznej?
Powiedz nam coś o sobie i zapisz się do listy mailingowej.